Eklem Protezleri

Total Diz Protezi

Aşınmış olan eklem yüzlerinin, suni eklemlerle değiştirilmesi durumudur. Günümüzde diz dışında pek çok eklemde başarı ile uygulanmaktadır.

Kimlere protez gereklidir?

 • Ciddi ağrı ve fonksiyon kısıtlılığına neden olan diz kireçlenmelerinde
 • Ciddi ağrı ve röntgende ileri derecede harabiyete neden olan romatizmal hastalıklarda
 • Ameliyatsız yöntemlerle sonuç alınamayan eski eklem içi kırıklı hastalar

Uygun yapılmış bir diz protezi ile oldukça başarılı bir şekilde tedavi altına alınabilir.

Diz Protez ameliyatı acil girişim gerektirir mi?

Dizde dahil, hiçbir eklem protez ameliyatı acil girişim gerektirmez. Çünkü insanlar bu problemleri ile yıllardır beraber yaşamaktadırlar. Saatler ve günlerden ziyade aylar ve yıllar bu müdahalenin zamanlamasında önemli olabilir.

Zira insanlar yaşlandıkça kas zayıflıkları olmaktadır, birde buna kireçlenme nedeniyle hareketin azalması sonucu kasların az çalıştırılması sonucu zayıflık eklenmektedir. O nedenle çok gecikmiş protez vakalarında kas zayıflıklarına bağlı ideal performansın yakalanmasında zorluklar olabilir.

Kemikte aşırı aşınmaya bağlı oluşan kayıplar nedeniyle bu bölgelere kemik eklemeleri yapmak gerekebilir. Bu da ameliyat sonrası hastaların protezli dizlerinin basma süresinin gecikmesine neden olabilir.

Ameliyatlar nasıl yapılmaktadır?

Uygun sterilite şartlarına sahip ameliyathanelerde bu ameliyatlar gerçekleştirilmektedir. Ameliyathaneleri çok eski zamandan kalmış hastaneler dışındaki pek çok hastane uygun sterilite şartlarına sahiptir

Diz protez hastalarının büyük kısmı, ileri yaş hastaları olmaları nedeniyle genellikle belden uyuşturma tercih edilmektedir. Belden uyuşturulan hastalarda ameliyat ağrısı, uyutulan hastalara göre daha geç ortaya çıkmakta ve yapılan anestezi nedeniyle daha az ağrı hissedilmektedir.

Bel de ciddi kireçlenmesi olmayan hastalarda epidural katater uygulamaları ile hem ameliyat uyutulmadan yapılabilmekte hemde ameliyat sonrası 3-4 gün kateterden ilaç verilerek, morfine gerek kalmadan hastaların ağrıları kontrol edilebilmektedir.

Hasta ne zaman yürüyebilir?

Kemik onarım yapılmayan yani komplike olmayan vakalarda hastalar ameliyatın ertesi günü ayaklarının üzerine basarak yürüyebilirler.

Hastanede ne kadar kalınmaktadır?

Genellikle 5-6 gün süre yeterli olmaktadır. Hastanın yarasının temiz olması, istenilen diz hareket açıklığının ve kas kontrolünün sağlanmasını takiben hastalar taburcu edilmektedir.

Enfeksiyon riski ne kadardır?

Ameliyat öncesi, vücutta enfeksiyon odağı taraması yapılmalıdır. Enfeksiyon var ise bunun tedavisi sonrası protez yapılmalıdır. Bu şartlarda protez yapılan olgularda risk %1-3 arasında ifade edilmektedir. Metal alerjisi oldukça nadir bir sorundur( 1/100000 gibi). Diz protezi sorunlarının en büyük grubunu enfekte vakalar oluşturmaktadır.

Diz protezi enfeksiyonu önemli bir sorundur. Olmaması için bütün önlemler alınmalıdır.

Diz protezi enfeksiyonlarında kabaca 3 ana grup sorumlu tutulmaktadır

 1. Ameliyathane şartları
 2. Cerrahi teknik ( ameliyat ekibinin yetkinliği ve doku saygısı, vs )
 3. Hastaya ait faktörler ( hastanın savunma sistemindeki farklılıklar)

Protez sonrası erken dönemde enfeksiyon olabileceği gibi geç dönemde de enfeksiyon gelişebilir. Diş ya da idrar enfeksiyonları sonrası kana karışan mikroplar protezli bölgede enfeksiyona yol açabilir. Bu nedenle enfeksiyondan şüphelenildiği durumlarda hemen bir doktora başvurarak antibiyotik almaya başlamak gerekmektedir.

Protezin ömrü ne kadardır?

Protezlerde gevşemenin en büyük nedeni metal komponentler arasındaki özel polietilen denilen maddenin aşınması ve bunun kemikte oluşturduğu tahribattır. Ancak son yıllarda bu maddenin ekstra güçlendirilmiş formları üretilerek dayanıklılığı daha da arttırılmıştır.

Diz protezinin ömrü 10 yıl -15 yıl gibi tanımlamalar gerçeği yansıtmamaktadır. 20 yıl ve üzeri kullanan pek çok vaka vardır. Protez yapıldığı zaman, hedef revizyon gerekmeden hastanın ömrünün vefa etmesidir.

Bu amaçla proteze binen yükün fazla olmaması için hastanın kilo almaması, kilolu ise kilo vermesi istenir.

Başarılı bir diz protezi için; hasta seçimi, protez seçimi ve cerrahi teknik önemlidir.

Hastanın

 • Rehabilitasyona uyum sağlayacak hasta ( demans vs.)
 • Nöromuskuler kontrol sorunları olmayan
 • Uygun hijyene sahip hasta olması sağlanmalıdır.

Pek çok protez seçeneği vardır. Hastanın kemik kalitesi, yaşı ve ihtiyaçlarına göre seçil yapılmalıdır.

Takipler nasıldır?

Protez ameliyatı olan hasta

 • 2 haftada görülür ve dikişleri alınır.
 • 3 haftada hareket açıklığı açısından değerlendirilir, gerekirse fizik tedaviye yönlendirilir.
 • 6 haftada tekrar muayene edilir.
 • 3 ayda röntgenleri istenir ve muayene edilir.
 • 6 ayda tekrar değerlendirilir.
 • 1 yılda ve bundan sonraki dönemde de yıllık röntgen takipleri ve muayeneleri yapılmalıdır.
 • Yıllık röntgen muayenesindeki amaç protezle ilgili herhangi bir sorun olduğunda bunu erken fark etmek ve problem ilerlemeden gerekirse müdahil olmayı amaçlamaktadır.

Mutlu hasta: İyi cerrahi + Rehabilitasyona uyan uyumlu hasta denklenminde saklıdır.

Diz protezi ameliyatı hafife alınacak bir ameliyat değildir. Başarısız cerrahiler ya da enfeksiyon nedeniyle müdahele edilen hastalarda, hiçbir zaman baştan iyi yapılmış bir protezin performansının sağlanamayacağı iyi bilinmelidir. Çünkü kemik kalitesi ve çevredeki bağların kalitesi, tekrarlayan müdahaleler ile hızla bozulmaktadır.

Branşlar Sayfasına Dön